Personale

Her finder du alle de både fast og løst tilknyttede personer, du kan møde på A. P. Møller Skolen.

 
 
 
 
 
Anja Otten
AO
His-geo-sam-dan
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Anja Udolph
AU
anja.udolph@gmx.net
Dan-tys-his-eng.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Annemette Bengt
AM
annebengt@hotmail.com
Eng-his
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Arne Carstensen
AC
Arne.Carstensen@skoleforeningen.org
IT-systemadministrator
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Benjamin Rodacker
BR
b.rodacker@yahoo.com
Geo-eng
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Birgit Caesar-Geertz
BC
caesar-geertz@web.de
Kem-Fys
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Birgitte Brauner Hansen
BB
birgittebh@hotmail.com
Rel-kun
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Björn Ohlsen
BO
bjoern_ohlsen@skoleforeningen.de
Mat-idr-tys-his
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Charlotte Larsen
CL
charlotte_larsen@skoleforeningen.de
Eng-rel
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Christiane Christiansen
CC
Biblioteksassistent
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Claus Esmann Andersen
CA
esmannandersen@gmail.com
Dan-fil
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Egon Weber
EW
egonw@mail.dk
Dan-rel
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Else Marie Schiller
ES
elseschiller@googlemail.com
His-eng-idr-rel-geo
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Erik Andresen
EA
erik_andresen@skoleforeningen.de
Mat-fys
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Flemming Rasmussen
FR
flemming.rasmussen@skoleforeningen.org
Ty Da Vicerektor
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Frank Lüttmann
FL
frank_luettmann@skoleforeningen.de
Eng-sam-his. Skolevejleder
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Frank Schulte
FS
frankschulte@onlinehome.de
Fys-bio
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Gerda Petersen-Carstens
GP
gerda_petersen-carstens@skoleforeningen.de
Tys-idr-kun-hdg
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Gitte Enke
GE
gitte_enke@skoleforeningen.de
Dan-rel-hjk-bib
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Hanne Bewernick
HB
hannebew@hotmail.com
Eng
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Helmuth Pehle
HP
Pedel
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Herdis Halvas-Nielsen
HE
Herdis_Halvas-Nielsen@skoleforeningen.de
Lat-rel.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Iben Hougaard-Neumann
IH
iben_hougaard@skoleforeningen.de
Dan-bio-fys-rel
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ida Pind Jakobsen
IP
Bio
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Inga Rühmann
IR
ingaruehmann@googlemail.com
Mat-bio-kun
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Jan Christian Schlüter
JS
jan-christian_schlueter@skoleforeningen.de
Sam-his-eng. Social Studies-Koordinator
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Jesper Bolund Nielsen
JN
jesperb.nielsen@posteo.de
His. Bibliotekar
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Jutta Öhler
JO
jutta_oehler@skoleforeningen.de
Tys-mus-rel
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Jørgen Kühl
JK
Joergen.Kuehl@skoleforeningen.org
His. Rektor
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Karina Kring
KA
Karina.Kring@skoleforeningen.org
Dansk. Studieleder. Webadministrator. Redaktør af årsskrift
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Katherine Bieker Kühl
KK
katherine_kuehl@skoleforeningen.de
Eng-hjk
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Katrin Fritzsche
KF
Katrin.Fritzsche@skoleforeningen.org
Bio-fys.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Katrina Fandrey
FA
katrina_fandrey@skoleforeningen.de
Tys-rel
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kerstin Reichardt
KR
Kerstin.Reichardt@skoleforeningen.org
Sekretær
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kirsten Bohnsack
KB
Kirsten.Bohnsack@skoleforeningen.org
Sekretær
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Lars Madsen
LM
Idr-fil-eng
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Laura Lund Clausen
LC
Dan-idr
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Margit Hallam
MH
margit_hallam@skoleforeningen.de
Eng. Sprog- og kulturkoordinator
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Markus Lorenzen
ML
markus.lorenzen@me.com
Fys-kem-mat
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Meike Nielsky
MN
meike_nielsky@skoleforeningen.de
Mus-tys
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Michael Ramm
MR
Michael.Ramm@skoleforeningen.org
Pedel
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Monika Mösch
MM
Tek-adm. personale
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Morten Täubrich
MO
Tys-dan-fra
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Osypa Les
OL
osypa_les@skoleforeningen.de
Mat
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Pernille Fange Lübcke
PF
Pernille.Fange.Luebcke@skoleforeningen.org
Tys-his. Studieleder.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Sandra Tietje
ST
Tek-adm. personale
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Sanne Engedal Pedersen
SP
sanne_engedal@skoleforeningen.de
Idr-tys
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Sieke Peters
SI
tys-mus
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Steffen Mailand
STE
Spa-dan
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Steffi Jannsen
JA
Steffani.Jannsen@skoleforeningen.org
Tys-dan. Studieleder
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Stephan Magalios
MA
iperia66@secure-mail.biz
Mat-tys-fil
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Susanne Klinker
SK
susanne_klinker@skoleforeningen.de
Kantine
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Svend Duggen
SD
svend_duggen@skoleforeningen.de
Kem-geo. Science-Koordinator
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Sven-Ulf Jansen
SU
His-tys-mus. Skolevejleder
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Sönke Hansen
SH
soenke.hansen@gmail.com
Sam-his
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Søren Düwel
Idr His
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Tanja Langner
TL
Kantine
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Thomas Bindslev Rohrmoser
TR
Dan-fil
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Timo Kaminski
TK
Mat-idr
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Tobias Kütemann
TO
Mat-hist
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Torben Benecke
TB
torben_benecke@skoleforeningen.de
Idr-sam
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bente Stenger
Bente er instrumentalunderviser i Skoleforeningen og giver undervisning på bl.a. A. P. Møller Skolen.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bo Nicolaisen
BN
nicolaisen@kirken.de
Konfirmandundervisning
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Hanne Marie Roos
SYD
hmr@studievalg.dk
Hanne Marie Roos repræsenterer Studievalg Sydjylland. Hun rådgiver eleverne i gymnasiet både klassevis og individuelt. Hanne Marie vejleder bl.a. om valg af uddannelse, optagelsesregler- herunder adgangskrav og gymnasial supplering, økonomi under uddannelsen og job- og karrieremuligheder.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Uta Christen
Fra tysk side informerer Arbeitsagentur eleverne. Uta Christen vejleder vores elever. Hun tilbyder klasse-arrangementer, hvor der forklares om uddannelsesmuligheder i Tyskland, almindelige spørgsmål til job- og studievalg, hvordan man selv kan informere sig, og hvilke hjælpemuligheder Arbeitsagentur stiller til rådighed. Hveranden måned besvarer hun også specifikke spørgsmål i personlige samtaler med eleverne.